Rekonstrukcja piersi po amputacji

Na czym polega rekonstrukcja piersi po amputacji?

Amputacja piersi, czyli mastektomia, jest radykalną, ale okaleczającą metodą leczenia raka piersi. Bardzo często jest to jedyna forma leczenia chirurgicznego, która może dać największe szanse na wyleczenie choroby nowotworowej lub jest koniecznością ratującą życie. Niestety konsekwencją mastektomii jest dla wielu kobiet pozbawienie ważnego symbolu kobiecości i seksualności – czyli biustu. Rekonstrukcja piersi to nie tylko element leczenia raka piersi ale też ważny etap powrotu do zdrowia psychicznego i równowagi dla kobiet, który wygrały walkę z rakiem.

Rekonstrukcja, czyli odtwarzanie piersi po wcześniejszej amputacji, może być przeprowadzana na różnych etapach, w różnych odstępach czasu od mastektomii. Najbardziej rekomendowaną przez lekarzy metodą jest operacja natychmiastowa, kiedy podczas jednego zabiegu chirurgicznego wykonywana jest amputacja piersi oraz rekonstrukcja. Zdarza się jednak, że nie w każdym przypadku jest to możliwe lub wskazane (z uwagi na choroby towarzyszące, planowane leczenie uzupełniające) – w takich przypadkach zaleca się przeprowadzenie operacji rekonstrukcyjnej w trybie odroczonym, po zakończeniu leczenia.

Dzisiejsza medycyna oferuje kilka możliwych rozwiązań dotyczących rekonstrukcji piersi po amputacji. Podzielić je można na dwie zasadnicze: odtworzenie materiałem sztucznym lub odtworzenie materiałem z własnych tkanek.

Rekonstrukcja piersi materiałem sztucznym jest możliwa dzięki zastosowaniu protezy, czyli silikonowego implantu, lub za pomocą ekspandera. Natomiast przy rekonstrukcji z własnych tkanek można wykorzystywać: tkankę tłuszczową Pacjentki (lipofilling), płat TRAM (skórno-mięśniowy pobrany z brzucha) lub płat LD (z mięśnia najszerszego grzbietu). Czasem metody mogą być łączone w celu uzyskania najlepszego efektu.

Dobór najbardziej optymalnej metody rekonstrukcyjnej zależy od preferencji Pacjentki oraz zaleceń lekarza.

Hospitalizacja

Po zabiegu rekonstrukcji piersi hospitalizacja jest konieczna i trwa kilka dni. Przed zastosowaniem znieczulenia ogólnego zbadane muszą zostać: grupa krwi, morfologia, układ krzepnięcia, elektrolity, mocznik, kreatynina, EKG + RTG klatki piersiowej.

Jak mogę umówić się na wizytę?

Napisz

Aby umówić się na wizytę, prosimy o kontakt z działem koordynacji Pacjenta pod numerem +48 696 170 004 lub za pośrednictwem adresu email: kontakt@breastclinic.pl.

Możesz również skorzystać z bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?