Mastektomia

Na czym polega mastektomia?

Mastektomia to operacja chirurgiczna, polegająca na usunięciu całego gruczołu piersiowego, wraz z kompleksem otoczki-brodawki i częścią skóry pokrywającej gruczoł. Amputacja jest rodzajem radykalnego leczenia chirurgicznego, w wielu przypadkach ratującego życie Pacjentki. Czasem jest postępowaniem z wyboru w sytuacji miejscowo zaawansowanej choroby, wykluczającej leczenie oszczędzające.

Mastektomia - jaki jest cel?

Celem mastektomii jest usunięcie całego gruczołu piersiowego z uwagi na zaawansowanie choroby, zbyt wysokie ryzyko pozostawienia nowotworu lub jego wznowy miejscowej w przypadku leczenia oszczędzającego.

Mastektomia - co jest wskazaniem?

Wskazania do wykonania mastektomii są różnorakie i często decyzja podejmowana jest indywidualnie, ale może to być min. wieloośrodkowość, niekorzystny stosunek wielkości guza do wielkości piersi, mutacja BRCA1 lub BRCA2 (względne).

Jakie są rodzaje mastektomii?

W BREAST CLINIC Centrum Leczenia Chorób Piersi nasi lekarze wykonują 4 rodzaje operacji amputacji piersi:

– Mastektomia radykalna (usunięcie piersi wraz z węzłami chłonnymi pachowymi)
– Mastektomia prosta (usunięcie samego gruczołu piersiowego) z lub bez procedury węzła wartowniczego
– Mastektomia podskórna z zaoszczędzeniem skóry z równoczasową rekonstrukcją ekspanderem lub protezą (z usunięciem węzłów chłonnych pachowych lub procedurą węzła wartownika)
– Mastektomia podskórna z zaoszczędzeniem kompleksu otoczka-brodawka z równoczasową rekonstrukcją protezą lub ekspanderem (z usunięciem węzłów chłonnych pachowych lub procedurą węzła wartownika), z ewentualną redukcją skóry z uwagi na ptozę piersi

Hospitalizacja

Po operacji mastektomii hospitalizacja jest konieczna i trwa kilka dni. Przed zastosowaniem znieczulenia ogólnego zbadane muszą zostać: grupa krwi, morfologia, układ krzepnięcia, elektrolity, mocznik, kreatynina, EKG + RTG klatki piersiowej.

Jak mogę umówić się na wizytę?

Napisz

Aby umówić się na wizytę, prosimy o kontakt z działem koordynacji Pacjenta pod numerem +48 696 170 004 lub za pośrednictwem adresu email: kontakt@breastclinic.pl.

Możesz również skorzystać z bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?