USG piersi

Na czym polega USG piersi?

USG piersi jest jednym z badań diagnostycznych w kierunku raka piersi. Zalecane jest jego wykonanie systematycznie raz w roku przez wszystkie kobiety powyżej 30. roku życia, jako badanie profilaktyczne. Ponieważ nie ma możliwości wykrycia nowotworu piersi we wczesnym stadium zaawansowania choroby na podstawie objawów, badania obrazowe odgrywają bardzo ważną rolę. USG piersi (badanie ultrasonograficzne) to badanie, wykorzystujące fale ultradźwiękowe i zjawiska falowe zachodzące dla ultradźwięków rozchodzących się w tkankach, dzięki którym procedura pozwala na bardzo dokładne zobrazowanie gruczołu. Do USG piersi wykorzystywany jest specjalistyczny aparat, który składa się z emitującej ultradźwięki głowicy i monitora, który obrazuje badane tkanki.

W jakim celu przeprowadza się USG piersi?

USG piersi jest badaniem, przeprowadzanym w celu ewentualnego zdiagnozowania raka piersi. Dzięki tej procedurze możliwe jest wykrycie patologicznych zmian już od kilku mm średnicy. Lekarz jest w stanie odróżnić ewentualne guzy lite od torbieli (zmiany wypełnione płynem, najczęściej o charakterze łagodnym). Badanie USG staje się też bardzo pomocne w momencie konieczności zbadania węzłów chłonnych. Wynik badania może być wstępem do ewentualnych dalszych badań obrazowych piersi oraz diagnostyki nowotworowej. USG piersi jest zupełnie nieinwazyjne, bezbolesne i można je wykonywać wielokrotnie. Osobą kierującą może być lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista ginekolog, natomiast optymalnie powinno być przeprowadzone przez radiologa.

Jaki jest przebieg badania USG piersi?

Zazwyczaj badanie USG piersi wykonuje się w pozycji leżącej, każdorazowo procedura poprzedzona jest przeprowadzeniem przez lekarza wnikliwego wywiadu lekarskiego oraz badania fizykalnego. Następnie radiolog nakłada na głowicę aparatu specjalny żel, ułatwiający jej poruszanie się na powierzchni skóry piersi oraz penetrację wiązki ultrasonograficznej. Wykonanie USG zaleca się między 1 a 10 dniem cykl miesiączkowego, jednak nie ma przeciwwskazań do wykonania go w każdym innym dniu cyklu. Badanie zazwyczaj trwa do 20 minut.

Jak mogę się umówić na badanie USG piersi?

W celu konsultacji oraz wykonania badania, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

W celu umówienia się na badanie, prosimy o kontakt z działem koordynacji Pacjenta pod numerem telefonu: 48 512 077 461 lub przez email: j.sitnik@breastclinic.pl

Jak mogę umówić się na wizytę?

Napisz

Aby umówić się na wizytę, prosimy o kontakt z działem koordynacji Pacjenta za pośrednictwem adresu email: kontakt@breastclinic.pl

Możesz również skorzystać z bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?