Mammografia

Na czym polega mammografia?

Mammografia to badanie wykorzystujące promienie rentgenowskie o niskim nasileniu, jest to rodzaj zdjęcia rentgenowskiego. Badanie mammograficzne to jedna z kluczowych procedur, wykonywanym w ramach diagnostyki oraz profilaktyki raka piersi, szczególnie po 40 roku życia. Czułość mammografii wzrasta wraz z wiekiem i związanym z tym większym udziałem tkanki tłuszczowej w budowie gruczołu. Mammografia praktykowana jest także w ramach badań przesiewowych (ang. screening) wśród kobiet pomiędzy 50 a 69 rokiem życia raz na dwa lata.

W jakim celu przeprowadzana jest mammografia?

Podstawowym celem mammografii jest określenie zmian w tkance piersi oraz ewentualne zdiagnozowanie raka piersi. Procedura ta jest również wykonywana w celu obserwacji Pacjentek, które przeszły leczenie nowotworu piersi. Podczas mammografii możliwe jest zlokalizowanie już nawet milimetrowych zmian, a także zobrazowanie kształtu guza. Ponadto uwidacznia ewentualne złogi mineralne wapnia, inaczej mówiąc zwapnienia (makrozwapnienia lub mikrozwapnienia), które mogą być wczesnym objawem choroby, a nie zawsze są widoczne w innych badaniach obrazowych (USG).

Jaki jest przebieg badania?

Badanie mammograficzne wykonuje się przy użyciu mammografu, czyli specjalnego aparatu obrazującego piersi. Przed wykonaniem badania, lekarz opisuje pacjentce jak będzie przebiegać procedura. Następnie Pacjentka kładzie piersi (pojedynczo, najpierw jedną, potem drugą) na specjalnej płycie, znajdującej się na mammografie, radiolog dociska pierś odgórnie drugą płytą. W drugiej kolejności zmieniane jest ułożenie płyt oraz piersi, które zostają zbadane również w innej projekcji.

Wynik badania przedstawiony zostaje w postaci kliszy lub zapisu cyfrowego oraz za pomocą skali BI-RADS (ang. Breast Imaging-Reporting and Data System). Następnie wynik powinien zostać skomentowany przez lekarza specjalistę radiologa, który poinformuje Pacjentkę o rezultacie mammografii oraz zleci ewentualne dalsze badania diagnostyczne.

Jak mogę się umówić na mammografię?

W celu konsultacji oraz wykonania badania, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

W celu umówienia się na badanie, prosimy o kontakt z działem koordynacji Pacjenta pod numerem telefonu: 48 512 077 461 lub przez email: j.sitnik@breastclinic.pl

Jak mogę umówić się na wizytę?

Napisz

Aby umówić się na wizytę, prosimy o kontakt z działem koordynacji Pacjenta za pośrednictwem adresu email: kontakt@breastclinic.pl

Możesz również skorzystać z bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?