Biopsja gruboigłowa pod kontrolą USG

Na czym polega biopsja gruboigłowa pod kontrolą USG?

Biopsja gruboigłowa (CG) to procedura polegająca na pobraniu materiału tkankowego z guza, w celu jego oceny pod kątem istotności klinicznej oraz charakteru zmiany. Najczęściej wykonywana jest, kiedy wyniki uprzednich badań obrazowych nie dają jednoznacznej odpowiedzi odnośnie charakteru zmiany. Dużą zaletą tego zabiegu, w porównaniu do biopsji cienkoigłowej, jest możliwość uzyskania relatywnie większej ilości materiału, dzięki większej średnicy używanej igły. Pobrane wycinki dają dużo większą czułość i swoistość oceny charakteru zmian, czyli ryzyko pomyłki jest znacznie niższe. Pobrane próbki są następnie poddawane ocenie histopatologicznej. Biopsja gruboigłowa daje możliwość rzetelnej oceny charakteru guza oraz podjęcia decyzji o najbardziej efektywnej i adekwatnej metodzie leczenia, co nie jest możliwe lub wiarygodne na podstawie biopsji cienkoigłowej i niepotrzebnie przedłuża diagnostykę.

W jakim celu przeprowadzana jest biopsja gruboigłowa pod kontrolą USG?

Celem biopsji gruboigłowej pod kontrola USG jest precyzyjne pobranie materiału tkankowego z guza piersi, który zostaje następnie poddany ocenie histopatologicznej. W przypadku potwierdzenia raka piersi, wykonywane są dodatkowe badania immunohistochemiczne, konieczne do optymalnego zaplanowania leczenia. Innymi słowy, zadaniem biopsji jest rozwianie ewentualnych wątpliwości dotyczących wykrytej zmiany, oceny pod kątem istotności klinicznej, a także jej charakteru.

Jaki jest przebieg badania?

Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym, jednak bez konieczności hospitalizacji. Pacjentka zostaje poproszona o przyjęcie pozycji leżącej, następnie lekarz podaje środek znieczulający oraz dezynfekuje obszar, z którego zostanie pobrana biopsja.. Następnie wykonuje niewielkie nacięcie skóry, w celu ułatwienia wprowadzenia igły biopsyjnej. Cała procedura odbywa się pod kontrolą aparatu ultrasonograficznego, dzięki temu lekarz pobiera wycinki materiału histopatologicznego z dokładnie określonych poprzez USG obszarów, co daje możliwość uzyskania najbardziej wartościowych próbek. Pobierane są wycinki tkankowe o długości 1,2-2 cm, z zachowaniem ich struktury cytoarchitektonicznej. Zazwyczaj jest to od kilku do kilkunastu próbek materiału. Pobrane próbki są następnie poddawane ocenie histopatologicznej. Badanie jest stosunkowo bezpieczne, najczęstszym powikłaniem jest krwiak w miejscu wykonania biopsji, nie wymagający zwykle żadnych interwencji i ulegający samoistnej absorpcji. Biopsja gruboigłowa pod kontrolą USG nie wymaga specjalnych przygotowań od Pacjentki, nie trzeba być na czczo. Należy natomiast zgłosić lekarzowi prowadzącemu ewentualne uczulenia na środki znieczulające oraz fakt przyjmowania leków przeciwkrzepliwych, gdyż może być wymagane ich odstawienie przed biopsją lub zmiana na inne.

Jak mogę się umówić na biopsję gruboigłową pod kontrolą USG?

W celu konsultacji oraz wykonania badania, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

W celu umówienia się na badanie, prosimy o kontakt z działem koordynacji Pacjenta pod numerem telefonu: 48 512 077 461 lub przez email: j.sitnik@breastclinic.pl

Jak mogę umówić się na wizytę?

Napisz

Aby umówić się na wizytę, prosimy o kontakt z działem koordynacji Pacjenta za pośrednictwem adresu email: kontakt@breastclinic.pl

Możesz również skorzystać z bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?