Metody leczenia raka piersi

Obecne metody leczenia raka piersi coraz częściej pozwalają na leczenie oszczędzające oraz są znacznie mniej inwazyjne niż jeszcze kilka lat temu. Stało się tak, przede wszystkim dzięki stale prowadzonym badaniom klinicznym, a także regularnym poszukiwaniom nowych metod i leków naukowców. Rak piersi to najczęściej spotykany wśród kobiet nowotwór złośliwy. W Polsce co roku dochodzi do prawie 17 tys. zachorowań rocznie. Rak piersi częściej diagnozowany jest u kobiet w krajach wysoko rozwiniętych.

Na przestrzeni ostatnich 20 lat metody leczenia raka piersi uległy sporej ewaluacji, pozwalając niejednokrotnie na całkowite wyleczenie choroby.

 

Jakie są dostępne metody leczenia raka piersi?

Metody leczenia raka piersi możemy podzielić na metody miejscowe, dążące do usunięcia guza i metody ogólne (tzw. leczenie systemowe), których celem jest zmniejszenie wielkości obszaru nowotworowego (przed operacją) lub stosowane jako leczenie uzupełniające (po operacji). Systemowe metody leczenia raka piersi pozwalają na zmniejszenie ryzyka nawrotu nowotworu.

Możliwe miejscowe metody leczenia raka piersi to:

  • Mastektomia – polegająca na usunięciu całego gruczołu piersiowego, wraz z kompleksem otoczki-brodawki i częścią skóry pokrywającej gruczoł. Mastektomia (amputacja) jest rodzajem radykalnego leczenia chirurgicznego, w wielu przypadkach ratującego życie Pacjentki.
  • Leczenie oszczędzające pierś – (ang. breast conserving surgery), jest procedurą alternatywną do amputacji piersi (mastektomia). Polega na usunięciu guza wraz z bezpiecznym marginesem zdrowych tkanek, z regionalnymi pachowymi węzłami chłonnymi lub z procedurą biopsji węzła wartownika.
  • Tumorektomia – wycięcie guza piersi – procedura oszczędzająca, którą stosuje się w momencie, gdy zmiana wykryta w piersiach jest łagodna lub gdy biopsja jest nie diagnostyczna i guz wymaga zbadania w całości, aby określić jego charakter. W trakcie zabiegu guza łagodnego jest on wycinany w całości, nie ma natomiast konieczności usunięcia marginesu zdrowych tkanek. Wycięcie guza piersi w żadnym stopniu nie ingeruje w węzły chłonne.
  • Wycięcie onkoplastyczne fragmentu gruczołu piersi – znajduje swoje zastosowanie w sytuacji, gdy zdiagnozowane zmiany są łagodne lub złośliwe, ale ich rozległość wymaga uzupełnienia powstałego ubytku, aby uniknąć zniekształcenia piersi. W trakcie zabiegu wycinany jest guz zazwyczaj z marginesem zdrowych tkanek. Zabieg onkoplastyczny może wymagać przesunięcia innego fragmentu piersi w miejsce po wyciętym guzie, rotacji gruczołu czy przesunięcia tkanek z innych lokalizacji, zależnie od indywidualnej sytuacji.
  • Radioterapia – stosowana jest jako leczenie uzupełniające rutynowo po leczeniu oszczędzającym pierś lub w przypadku mastektomii w bardziej zaawansowanych przypadkach. Ma na celu zmniejszenie ryzyka wznowy miejscowej nowotworu.

Najczęściej stosowane ogólne metody leczenia raka piersi, to:

  • Hormonoterapia polegająca na przyjmowaniu leków hamujących działanie estrogenów (hormony płciowych), wpływających na wzrost komórek nowotworowych. Blokada oddziałania hormonów płciowych uniemożliwia dalszy rozwój choroby.
  • Chemioterapia – to podawanie leków, mających na celu unicestwienie komórek nowotworowych.

Metody leczenia raka piersi – jak podjąć decyzję?

 

Bardzo ważne, aby wybór metody leczenia raka piersi uwzględniał: wiek pacjentki, ewentualną obecność innych chorób (np. choroby serca, cukrzyca itp.) W niektórych przypadkach możliwe jest wzięcie pod uwagę indywidualnych preferencji pacjentki. W BREAST CLINIC Centrum Leczenia Chorób Piersi każda Pacjentka prowadzona jest indywidualnie od samego początku, czyli od pierwszej wizyty w naszej klinice. Możliwa jest także bezpłatna konsultacja online – każda Pani może przesłać swoją dotychczasową dokumentację medyczną i bezpłatnie otrzymać wskazania oraz rekomendacje od naszych lekarzy.

 

 

Archiwum

Partnerzy
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?