Baza wiedzy

Metody leczenia raka piersi

Obecne metody leczenia raka piersi coraz częściej pozwalają na leczenie oszczędzające oraz są znacznie mniej inwazyjne niż jeszcze kilka lat temu. Stało się tak, przede wszystkim dzięki stale prowadzonym badaniom klinicznym, a także regularnym poszukiwaniom nowych metod i leków naukowców. Rak piersi to najczęściej spotykany wśród kobiet nowotwór złośliwy. W Polsce co roku dochodzi do prawie 17 tys. zachorowań rocznie. Rak piersi częściej diagnozowany jest u kobiet w krajach wysoko rozwiniętych. Na przestrzeni ostatnich 20 lat metody leczenia raka piersi uległy sporej ewaluacji, pozwalając niejednokrotnie na całkowite wyleczenie choroby.

Czy rak piersi boli?

Rak piersi to nowotwór złośliwy, który może dawać przerzuty do innych organów. Jest to choroba potencjalnie śmiertelna i bardzo często kojarzona z ogromnym bólem i długim procesem leczenia. Niestety bardzo często profilaktyka tej choroby jest zaniedbywana przez kobiety, a wczesna diagnoza znacznie zwiększa szanse wyleczenia. Rak piersi, jak każda choroba, posiada gamę charakterystycznych dla siebie objawów. Wiele kobiet zastanawia się czy rak piersi boli. Z całą pewnością można powiedzieć, że zarówno wiele objawów, jak i sam proces leczenia, nie należą do przyjemnych.

Czy rak piersi jest dziedziczny?

Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym wśród kobiet na całym świecie, nic więc dziwnego, że wiele pań obawia się choroby i zastanawia się, czy rak piersi jest dziedziczny. W Polsce co roku odnotowuje się ponad 16,5 tys. nowych zachorowań. Rak piersi to prawie 23 % onkologicznych rozpoznań wśród kobiet. Najczęściej nowotwór złośliwy gruczołu sutkowego (rak piersi) dotyka kobiety w między 50. a 69. rokiem życia, jednak na przestrzeni ostatnich 30 lat zachorowalność między 29. a 49. rokiem życia wzrosła prawie dwukrotnie. Od wielu lat systematycznie prowadzone są badania, dotyczące czynników ryzyka zachorowania na tę chorobę oraz możliwych przyczyn. Obecnie, badacze nadal nie są w stanie określić dokładnych powodów powstawania raka piersi, jednak z całą pewnością mogą niestety odpowiedzieć twierdząco na pytanie, czy rak piersi jest dziedziczny. Okazuję się, że czynnik genetyczny jest najważniejszym czynnikiem ryzyka, w przypadku predyspozycji do zachorowania na raka piersi i raka jajnika.

Objawy raka piersi

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, występującym wśród kobiet. Co roku diagnozowany zostaje u 1,5 miliona kobiet na świecie, z czego aż 400 tysięcy kobiet rocznie umiera z jego powodu. Rak piersi to inaczej rak gruczołu sutkowego (rak sutka). Nowotwór ten stanowi około 23% wszystkich nowotworów u kobiet. Najczęściej chorują na nowotwór gruczołu sutkowego mieszkanki krajów wysoko rozwiniętych, takich jak: Stany Zjednoczone, Kanada, Australia oraz kraje Europy Zachodniej. Warto wiedzieć też, że rak piersi może wystąpić również u mężczyzn. Rak piersi jest nowotworem złośliwym, to znaczy takim, który może dawać przerzuty komórek rakowych do innych organów, najczęściej do: płuc, kości, mózgu czy wątroby. Najczęstszym czynnikiem ryzyka, w przypadku tej choroby, jest wiek. Największą zachorowalność odnotowuje się u kobiet i mężczyzn po 50 roku życia, natomiast poniżej 45 roku życia, jest rzadziej diagnozowany. Kolejnym istotnym czynnikiem ryzyka jest obciążenie genetyczne. Dotyczy to osób, u których w rodzinie wcześniej pojawiał się rak piersi (rak sutka), szczególnie w pierwszej linii, tj.: babcia, matka, siostra, szczególnie przed 50-tym rokiem życia. Coraz częściej kobiety zaczynają być świadome zagrożeń, związanych z zachorowaniem na ten nowotwór, dlatego objawy raka piersi oraz wczesna diagnostyka zaczynają być coraz częściej nagłaśniane.

Jakie są czynniki ryzyka raka piersi?

W ostatnich latach rak piersi, nazywany też rakiem sutka lub rakiem gruczołu piersiowego, stał się chorobą, o której coraz częściej się mówi. Ten nowotwór dotyka częściej kobiety z krajów, których cywilizacje są wysoko rozwinięte, np.: USA, Kanada, Australia i Nowa Zelandia, a także z krajów Europy Zachodniej i Środkowej. W ciągu ostatnich 30 lat zostało przeprowadzonych wiele badań, przedstawiających czynniki ryzyka raka piersi. Choć w dalszym ciągu nie są znane wszystkie przyczyny zachorowania na nowotwór sutka, to wiemy już naprawdę dużo na temat czynników ryzyka raka piersi.

Jak rozpoznać raka piersi?

Rak piersi (rak sutka) to najczęściej wśród kobiet rozpoznawany nowotwór. W Polsce stanowi on ponad 22% wszystkich zachorowań na nowotwory kobiet (dane Krajowego Rejestru Nowotworów 2015 r.). Rak piersi jest nowotworem złośliwym, tzn. takim, który może dawać przerzuty do innych organów. Ponieważ jest to choroba zagrażająca życiu, której wczesne wykrycie pozwala na lepiej rokujące leczenie, warto wiedzieć jak rozpoznać raka piersi.

Rak piersi

Rak piersi, czyli nowotwór złośliwy gruczołu sutkowego jest drugim, zaraz po raku płuc, najczęściej występujący nowotworem wśród kobiet w Polsce i na Świecie.

Archiwum

Partnerzy
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?