Rekonstrukcje piersi

Rekonstrukcja natychmiastowa

Mastektomia podskórna z zaoszczędzeniem skóry z równoczasową rekonstrukcją ekspanderem lub protezą (z usunięciem węzłów chłonnych pachowych lub procedurą węzła wartownika)

Mastektomia podskórna z zaoszczędzeniem kompleksu otoczka-brodawka z równoczasową rekonstrukcją protezą lub ekspanderem (z usunięciem węzłów chłonnych pachowych lub procedurą węzła wartownika), z ewentualną redukcją skóry z uwagi na ptozę piersi.

 

Rekonstrukcja piersi po amputacji

Amputacja piersi, czyli mastektomia, jest radykalną, ale okaleczającą metodą leczenia raka piersi. Bardzo często jest to jedyna forma leczenia chirurgicznego, która może dać największe szanse na wyleczenie choroby nowotworowej lub jest koniecznością ratującą życie. Niestety konsekwencją mastektomii jest dla wielu kobiet pozbawienie ważnego symbolu kobiecości i seksualności – czyli biustu. Rekonstrukcja piersi to nie tylko element leczenia raka piersi ale też ważny etap powrotu do zdrowia psychicznego i równowagi dla kobiet, który wygrały walkę z rakiem.

Rekonstrukcja, czyli odtwarzanie piersi po wcześniejszej amputacji, może być przeprowadzana na różnych etapach, w różnych odstępach czasu od mastektomii. Najbardziej rekomendowaną przez lekarzy metodą jest operacja natychmiastowa, kiedy podczas jednego zabiegu chirurgicznego wykonywana jest amputacja piersi oraz rekonstrukcja. Zdarza się jednak, że nie w każdym przypadku jest to możliwe lub wskazane (z uwagi na choroby towarzyszące, planowane leczenie uzupełniające) – w takich przypadkach zaleca się przeprowadzenie operacji rekonstrukcyjnej w trybie odroczonym, po zakończeniu leczenia.

Dzisiejsza medycyna oferuje kilka możliwych rozwiązań dotyczących rekonstrukcji piersi po amputacji. Podzielić je można na dwie zasadnicze: odtworzenie materiałem sztucznym lub odtworzenie materiałem z własnych tkanek.

Rekonstrukcja piersi materiałem sztucznym jest możliwa dzięki zastosowaniu protezy, czyli silikonowego implantu, lub za pomocą ekspandera. Natomiast przy rekonstrukcji z własnych tkanek można wykorzystywać: tkankę tłuszczową Pacjentki (lipofilling), płat TRAM (skórno-mięśniowy pobrany z brzucha) lub płat LD (z mięśnia najszerszego grzbietu). Czasem metody mogą być łączone w celu uzyskania najlepszego efektu.

Dobór najbardziej optymalnej metody rekonstrukcyjnej zależy od preferencji Pacjentki oraz zaleceń lekarza.

Hospitalizacja

Po zabiegu rekonstrukcji piersi hospitalizacja jest konieczna i trwa kilka dni. Przed zastosowaniem znieczulenia ogólnego zbadane muszą zostać: grupa krwi, morfologia, układ krzepnięcia, elektrolity, mocznik, kreatynina, EKG + RTG klatki piersiowej.

 

Rekonstrukcja brodawki i otoczki

Rekonstrukcja brodawki i otoczki, to zabieg który wykonywany jest najczęściej po mastektomii i rekonstrukcji piersi z wycięciem kompleksu. Przywrócenie naturalnego wyglądu piersi po leczeniu onkologicznym to bardzo ważny element powrotu do zdrowia Pacjentki, a przy obecnych możliwościach jakie daje medycyna, możliwe jest uzyskanie spektakularnych efektów.

Istnieje wiele sposobów rekonstrukcji kompleksu otoczka-brodawka. Przykładowo są to:

Rekonstrukcja brodawki i otoczki podczas rekonstrukcji natychmiastowej

Podczas jednej operacji chirurgicznej lekarze przeprowadzają mastektomię i rekonstrukcję piersi. Jeśli nowotwór nie nacieka okolicy zabrodawkowej, możliwe jest przeszczepienie brodawki w trakcie amputacji piersi.

Rekonstrukcja brodawki i otoczki z wykorzystaniem przeszczepu skóry Pacjentki (np. z pachwiny) lub części otoczki/brodawki z piersi zdrowej

Taki zabieg jest wykonywany w trybie odroczonym po mastektomii i rekonstrukcji piersi. Odpowiednio uformowany przeszczep własnej skóry (lub otoczki piersi zdrowej).

Tatuaż

Jest najprostszą formą wizualnego odtworzenia kompleksu otoczka-brodawka z dobrym efektem estetycznym i znikomą ilością powikłań.

Dla kogo przeznaczona jest rekonstrukcja brodawki i otoczki?

Rekonstrukcja brodawki i otoczki to zabieg dla Pacjentek po rekonstrukcji piersi bez zachowania kompleksu, które chcą poprawić końcowy efekt rekonstrukcji.

Symetryzacja piersi

Symetryzacja piersi to zabieg polegający na powiększeniu, podniesieniu lub zmniejszeniu piersi. Najczęściej stosuje się ten zabieg po mastektomii równoczasowej z rekonstrukcją ekspanderem lub protezą. Symetryzacja może być konieczna, kiedy pierś zdrowa – w stosunku do piersi zrekonstruowanej podczas wcześniejszego zabiegu (mastektomia z rekonstrukcją ekspanderem lub protezą) – jest znacząco mniejsza lub większa, bądź opada. Przywrócenie podobieństwa zdrowej piersi może wymagać zwiększenia albo redukcji objętości. Symetryzacja jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym.

Jak mogę umówić się na wizytę?

Napisz

Aby umówić się na wizytę, prosimy o kontakt z działem koordynacji Pacjenta pod numerem +48 696 170 004 lub za pośrednictwem adresu email: kontakt@breastclinic.pl.

Możesz również skorzystać z bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

Partnerzy
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?